×

W związku ze zbliżającym się zlotem ZHP 2018, z dniem 03.08.2018 strona wekrwi.pl zostanie zawieszona na czas trwania wydarzenia.

Zespół WeKrwi

Harcerstwo mamy we krwi! Czyli akcja dla krwiodawstwa.

Dh. Dominika Karcz
2017-11-26

Większość z nas żyje zaabsorbowana codziennymi sprawami. Nie myślimy o tym, że w każdej chwili może się coś wydarzyć, możemy potrzebować pomocy, możemy zachorować. Jednym ze sposobów pomocy jest transfuzja krwi. Medycyna się rozwija, lecz niestety ciągle nam brakuje zapasów tego cennego surowca, którego nie potrafimy sztucznie wytworzyć... A potrzebujących jest wielu. Nasza wiedza o sposobach donacji, drodze dawcy krwi lub jej składników, wciąż jest niewystarczająca, więc wychodzimy temu naprzeciw. Ten projekt powstał by to zmienić!

Jesteśmy grupą wędrowników z hufca ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte. Aktualnie projekt współtworzy 15 osób. Większość z nas to osoby studiujące lub pracujące. Wspólnie chcemy wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość poprzez aktywne działanie. Uważamy, że bardzo ważną kwestią dotyczącą nas wszystkich jest krwiodawstwo, tak więc postanowiliśmy stworzyć ten projekt. Więcej informacji o każdym z nas możesz znaleźć w zakładce "O nas".

Sam projekt "Harcerstwo mam we krwi" powstał w ramach konkursu "Aktywni Obywatele Świata". Ma on za zadanie rozpowszechnić wiedzę na temat donacji krwi, obalić mity krążące o tym zabiegu oraz zachęcić i zwiększyć liczbę osób które tą krew zechcą regularnie oddawać. Chcemy, aby wszyscy byli świadomi zapotrzebowania na krew w szpitalach, która na pewno pomoże innym, ale możliwe, że także nam w przyszłości. Mamy nadzieję, że zwrócimy uwagę ludzi na to, jak ważne jest krwiodawstwo. Samo oddanie krwi pełnej trwa od 7 do 10 minut, a może uratować komuś życie lub zdrowie.

W nawiązaniu do tego, zapraszamy do udziału w organizowanym przez nas współzawodnictwie. Chcemy aby poprzez pozytywną rywalizację zachęcić was do oddania krwi. Będziemy prowadzić statystyki ilości donacji krwi w poszczególnych chorągwiach oraz po kliknięciu w odpowiednią nazwę chorągwi, ukażą się również hufce. Na końcu akcji, która będzie trwać do 31.05.2018r., wyłonimy podium, tzw "Top 3 dawców krwi" dla których przewidziane są nagrody.

Będziemy poruszać wiele kwestii dotyczących krwiodawstwa oraz na bieżąco informować o naszej akcji w kolejnych artykułach, tak więc obserwujcie nasz fanpage jak i naszą stronę!

Zapraszamy wszystkich do wsparcia projektu. Choć jest on skierowany głównie do środowiska harcerskiego, pamiętajmy, że każdy może oddać krew, nie tylko harcerz. Prosimy także o rozpowszechnianie naszej akcji. Pomóc możesz nie tylko poprzez oddanie krwi, ale również wciągnięcie w tę sprawę innych osób. Im więcej osób się dowie jak ważna jest rola krwiodawstwa tym lepiej! Zaproś do udziału w akcji znajomego, brata, siostrę czy wujka. Zadbajmy wszyscy razem o nasze wspólne dobro oraz przyszłość!